ISTRIJSKÝ POLOOSTROV, CHORVATSKO
Na severu Chorvatska vybíhá do vod Jaderského moře Istrijský poloostrov, který patří k nejvyhledávanějším prázdninovým cílům v Evropě. Své návštěvníky přitahuje nejen nádherným pobřežím, ale také malebnými historickými městy a živými letovisky. Členité pobřeží je lemováno oblázkovými i skalnatými plážemi omývanými křišťálovým mořem.
Dovolená na Istrii potěší všechny věkové skupiny, každý si zde přijde na své. Pláže mají většinou pozvolné svažování do moře, což ocení nejen rodiny s dětmi, ale také starší lidé či neplavci. Kdo má zájem, ubytuje se na okraji letoviska, kde najde jen klid a ničím nerušenou pohodu, kdo chce zažít rušný noční život a dostatek zábavy, ubytuje se v centru většího letoviska.
Západoistrijské pobřeží je turisty hojně navštěvováno již od druhé světové války, kdy zde vyrostlo velké množství hotelových komplexů. Celková ubytovací kapacita v oblasti tak dnes překračuje čtvrt milionu lůžek. Letoviska lemující pobřeží mají většinou vlastní obchodní síť a disponují nejrůznějšími kulturními a sportovními zařízeními i pestrou nabídkou služeb. Jsou mezi sebou propojena autobusovými linkami. Pokud byste chtěli podnikat výlety podél pobřeží a na přilehlé ostrovy, je možné k tomu využít trajekty nebo taxičluny, které vyplouvají z každého většího přístavu. Centrem západoistrijského pobřeží se stala Pula, město oplývající mnoha historickými památkami, mezi nimiž vyniká samozřejmě antický amfiteátr, který dodnes slouží pro mnohé kulturní akce. K nejpopulárnějším rekreačním střediskům v této části Istrie patří Poreč.
Limský záliv se v délce 9 kilometrů ostře zařezává do Istrijského poloostrova mezi městečky Vrsar a Rovinj. Jde o zajímavou oblast připomínající severské fjordy. Najdeme zde až 100 metrů vysoké skalní stěny, které jsou částečně porostlé macchií a listnatými stromy. Záliv je vlastně zatopenou krasovou oblastí, která pokračuje dále směrem do vnitrozemí Istrijského poloostrova.
Istrijské vnitrozemí je převážně vyprahlým a málo obydleným územím, které není turisty příliš navštěvováno. Nehodí se k dlouhodobějším rekreačním pobytům, ale je velmi atraktivní pro jednodenní výlety za poznáním historie Istrie. Ukrývá totiž opevněná městečka vystavěná na kopcích a vyvýšených místech. Dodnes si uchovala středověký ráz a v krajině působí velmi malebně. Navíc je možné se v nich seznámit s tradičním venkovským životem a jedinečnými historickými památkami. Kromě kulturního a historického bohatství najdete ve vnitrozemí také četné termální minerální prameny.
Východoistrijské pobřeží bývá často nazýváno také Kvarnerská riviéra. Rozkládá se od mysu Kamenjak na jihu až po lázeňské město Opatija ležící v Rijeckém zálivu. Jižní část pobřeží je spíše neobydlená, zatímco ta severní se může pochlubit dlouholetou turistickou tradicí. Cestovní ruch se zde začal rozvíjet v 19. století poté, co byla vybudována železniční trať vedoucí do Rijeky. Netrvalo dlouho a vyrostla městečka a letoviska jako Opatija, Mošćenička Draga nebo Rabac, která dnes poskytují kompletní turistické zázemí. Na tomto úzkém a zalesněném pruhu pobřeží, který je sevřený z jedné strany mořem a ze strany druhé pohořím Učka, si v minulosti stavěla svá honosná sídla evropská aristokracie. Většina jejich paláců byla později přestavěna a dnes slouží jako moderní hotely.
Co se týče geografické stránky, je možné Istrii rozdělit na několik částí. Bílá Istrie je tvořena bílým vápencovým krasem a zahrnuje pod sebe pohoří Učka, Ćićarija a pokračuje až ke slovinským hranicím. Jde o nejřidčeji osídlenou část Chorvatska, může za to drsné podnebí a chybějící zemědělská půda. Mezi městem Labin, mysem Savudria a Terstem se rozkládá Šedá Istrie, jejíž povrch tvoří šedá jílovitá hornina, na níž se daří vinné révě a olivovníkům. Jižněji od Savudrie začíná tzv. Červená Istrie tvořená úrodnou červenou půdou a protkaná řekami Mirna a Rasa. Jde o zemědělsky hodně využívanou oblast, právě odtud pochází převážná většina ovoce a zeleniny, kterou najdeme na stáncích snad všech istrijských letovisek.